mast1.jpg

מיטות שיזוף

 

שיזוף הינו משאת נפש לרבים, בעיקר צעירים, המזהים אותו עם יופי ובריאות. שיזוף טבעי מתרחש בעת חשיפה לאור השמש: הקרינה העל-סגולה (אולטרה-סגולה), UV -Ultra-violet, של אור השמש גורמת לתגובה בעור, המשחרר פיגמנט כהה כדי להגן על עצמו.

 

כאמור, הקרינה העל- סגולה (UVA ו-UVB) מהווה מקור לסכנה בריאותית, לרבות סרטני עור למיניהם והזדקנות מואצת של העור.

 

בקרב הציבור קיימת מודעות לנזקי השמש, ועם זאת קיימת תופעה שבה אנשים, מטעמים של אסתטיקה ויופי, נחשפים לקרינה על-סגולה מלאכותית, המדמה את אור השמש באמצעות מיטות ותאי שיזוף שהותקנו בהם נורות מיוחדות פולטות קרינה. תופעה עולמית שהולכת ומתרחבת, על-אף שהיא טומנת בחובה סכנה ממשית לבריאות.

 

בעשור האחרון, בעולם ואצלנו בישראל, סוף סוף השתנו הדברים, והחלו להטיל מגבלות על שיזוף במכוני השיזוף, בייחוד לצעירים מתחת לגיל 18.

 

ביולי 2014 הותקנו בישראל תקנות חדשות, שלפיהן, אסור למנהל מכון שיזוף או מפעילו לאפשר שימוש במתקן שיזוף למי שטרם מלאו לו 18 שנה. כמו כן, מכוני שיזוף חויבו בהצבת שלט אזהרה, חלוקת עלון הסבר ללקוח, שימוש במגן עיניים שטוף ומחוטא ועמידה בדרישות התקן הישראלי.

 

התקנות פורסמו ב-2/9/2014 ונכנסו לתוקף 90 ימים מיום הפרסום.

 

הכל אופנה

בתרבות המערבית נתפס עדיין העור השזוף כסמל יופי ובריאות, ואולם בעבר הלא-רחוק נחשב דווקא עור בהיר לסמל סטטוס, בייחוד בקרב נשים.  "פשוטי העם", שרבים מהם עסקו בחקלאות, נחשפו לאור השמש בעל-כורחם, ואילו נשים בנות המעמד הגבוה יכלו "להרשות לעצמן" להתגונן מהשמש ולשמור על עורן הבהיר. השינוי בתפיסה החל עם המהפכה התעשייתית, כשרבים עברו לעבוד במפעלים שבהם לא נחשפו לאור השמש בשעה שבעלי האמצעים יכלו לצאת לחוף הים ולהשתזף. כך השתנה צו-האופנה ועד לפני שנים לא רבות נשתמרה התפיסה החברתית לפיה שיזוף זה יפה ואף בריא, שכן לצד האסתטי נוסף המידע על התכונות המועילות של אור השמש לבריאות האדם, ביניהן ייצור ויטמין D והשפעה מיטיבה על מחלות עור שונות.

 

מָהן מיטות שיזוף?

בעשורים האחרונים פותחו נורות פלואורסצנטיות מיוחדות המפיקות קרינה על-סגולה בתחום אורכי הגל UVA או UVB. חשיפה לקרינה שפולטות נורות אלה גורמת לשיזוף בדומה לזה הנגרם מחשיפה לאור השמש. כיום ניתן למצוא במכונים קוסמטיים רבים מיטות או תאים מיוחדים המשמשים לשיזוף באמצעות הנורות הפלואורסצנטיות המקיפות את ההתקן.  

 

התופעה של שימוש במתקני השיזוף לסוגיהם תמורת תשלום – לעתים נוסף על שיזוף טבעי בשמש – התרחבה בשנים האחרונות, למרות המודעות לנזקי הקרינה העל-סגולה בכלל והמידע שמתפרסם באשר לנזקים שגורמים המתקנים האלה בפרט.

 

מיטת שיזוף

מיטת שיזוף

 

הגבלות על שימוש במתקני שיזוף בעולם ובישראל

בשנים האחרונות החלו מדינות רבות, ביניהן ישראל, להטיל מגבלות על השימוש במתקני שיזוף למיניהם, בייחוד לגבי צעירים מתחת לגיל 18. להלן סקירה של מדיניות ההגבלות:

 

 

הנחיות ארגוני הבריאות הבינלאומיים בנוגע לשימוש במיטות שיזוף

חזור

 

החקיקה בישראל: תקנות רישוי עסקים (אזהרת בריאות במכון שיזוף) התשע"ד-2014

ב-2010 פרסם משרד הבריאות נייר עמדה בנושא מיטות שיזוף, שבו נקבע כי בעקבות הידע שנצבר ממליץ משרד הבריאות שלא להשתמש במיטות שיזוף, ומדגיש את חשיבותה של המלצה זו בקרב צעירים עד גיל 18. משרד הבריאות המליץ להסדיר את החקיקה באופן שיגביל את פעילות מכוני השיזוף בחוק רישוי עסקים.

 

ואמנם, ב-2 ביולי 2014 הותקנו בישראל תקנות חדשות, שלפיהן אסור למנהל מכון שיזוף או מפעילו לאפשר שימוש במתקן שיזוף למי שטרם מלאו לו 18 שנה. כמו כן, חויבו מכוני שיזוף להקפיד על הכללים הבאים: להציב שלט אזהרה, לחלק ללקוחות עלון הסבר, להשתמש במגן עיניים שטוף ומחוטא ולעמוד בדרישות התקן הישראלי. התקנות פורסמו ב-  2/9/2014 ונכנסו לתוקף 90 ימים מיום הפרסום.

חזור

 

פירוט התקנות:

רישוי מכון שיזוף – לא יאושר לאדם רישיון למכון שיזוף, ולא ינהל אדם מכון שיזוף או יפעילו, אלא אם כן הוא ממלא אחר התקנות להנחת דעתו של מנכ"ל משרד הבריאות או מי שהוא הסמיך לכך.

 

שילוט אזהרה – בכל חדר במכון שיזוף שיש בו מתקן שיזוף וכן ליד דלפק שירות לקוחות, יותקן במקום בולט לעין שלט, לפי המפורט בתקנות.

 

בשלט שכותרתו "גם שיזוף במתקן מסוכן", נכתב שמשרד הבריאות מזהיר כי שיזוף מסכן את המשתזף כמפורט להלן:

 

 1. השיזוף גורם להופעת קמטים וכתמים בעור, הוא עלול לגרום להתפתחות נגעים טרום-סרטניים ולעלייה בסיכון להתפתחות גידולים ממאירים בעור אשר גורמים לסבל, לתחלואה ולתמותה.
 2. הסיכון למשתמש במתקן שיזוף גדל ככל שמשתזפים יותר.
 3. לפני תחילת השיזוף יש לעיין בעלון וכן יש לברר האם את/ה נמצא/ת בקבוצת סיכון.
 4. חובה להשתמש במגן עיניים בעת השימוש במתקן השיזוף.
 5. אם מופיעים סיבוכים כלשהם כתוצאה מהשימוש במתקן השיזוף, יש להפסיק להשתזף ולפנות לרופא עור.

 

הגבלת גיל השימוש – מתקן שיזוף אסור לצעירים מתחת לגיל 18. מנהל מכון שיזוף או מפעילו לא יאפשרו את השימוש במתקן השזוף למי שטרם מלאו לו 18 שנה.

 

מגן עיניים – לכל לקוח יינתן לפני כל טיפול במתקן שיזוף מגן עיניים.

 

עלון הסבר – לכל לקוח יינתן לפני כל טיפול במתקן שיזוף עלון ובו דברי הסבר. הלקוח צריך לאשר על גבי העלון כי קרא את האמור בו.

בעלון ההסבר יצוין בין היתר כי משרד הבריאות קובע ששיזוף, בין אם מקרינת שמש ובין אם מקרינה של מתקן שיזוף, טומן בחובו סכנת נזק בריאותי למשתזף. כמו כן נכתב בעלון שהשימוש במתקן מסוכן ביותר לעיניים ושהוא אסור לצעירים בני גיל פחות מ-18 שנה. השיזוף יכול לפגוע בכל אדם ובכל גיל, ובמיוחד צפויה פגיעה במשתזפים מקרב קבוצות הסיכון. לקבוצות הסיכון מומלץ להתייעץ עם רופא טרם השימוש. בקבוצות הסיכון כלולים בין השאר: נשים בהיריון, אנשים בעלי נקודות חן (שומות) מרובות (מעל 50), בעלי היסטוריה אישית או משפחתית של סרטן עור ואנשים שנוטלים תרופות המעלות את הרגישות לקרינה על-סגולה.

חזור

 

חקיקה בנושא הגבלות על השימוש במיטות שיזוף ברחבי העולם

 • בחלק מהמדינות, כמו בברזיל ובדרום-אוסטרליה (New South Wales), נאסר לחלוטין השימוש במיטות שיזוף למטרות מסחריות (החל מ-1 בינואר 2016 נאסר השימוש בכל רחבי אוסטרליה).
 • במדינות רבות חל איסור בחוק על שימוש במיטות שיזוף לבני 18 ומטה, ביניהן: בריטניה (מ-2011), סקוטלנד (2009), בלגיה (2007), פינלנד (2012), צרפת (1997), גרמניה (2009), פורטוגל (2005) וספרד (2002).
 • בקנדה- החל מינואר 2018 ייכנס לתוקף באלברטה חוק חדש האוסר מכירה או אספקת שירותי שיזוף מלאכותי לקטינים (מתחת לגיל 18) . האיסור תקף גם אם לקטין יש הסכמה של הוריו לשימוש בשרותי השיזוף. בכך אלברטה תצטרף לכל הפרובינציות האחרות בקנדה (סה"כ 10) המגינות על צעירים מפני שימוש במיטות שיזוף. החוק החדש אוסר גם  פרסום שירותי שיזוף מלאכותי המכוון לקטינים.
 • ברוב מדינות ארצות-הברית, קיימת מדיניות מוצהרת באשר לשימוש במיטות שיזוף הפולטות קרינה על-סגולה, אם כי המדיניות אינה אחידה. עם זאת, בכל המדינות יש התייחסות לגיל, ולפחות 41 מהן אוסרות על כל מי שהוא מתחת לגיל 18 את השימוש במתקנים אלה.
  למדינות אחרות יש מגבלות מגוונות בחוק כגון דרישה להסכמת הורה/אפוטרופוס לשימוש של קטין במתקני שיזוף, דרישה להגנה על העיניים בעת השימוש ודרישה מהמפעילים במכוני השיזוף לצמצם את זמן החשיפה של המשתמשים ולדאוג לכך שלא יעלה על משך הזמן המרבי המומלץ בידי היצרנים.

ב-18.12.2015 פרסם מנהל המזון והתרופות האמריקאי (ה- FDA ) המלצה להתקנת מגבלות על מיטות שיזוף.

על פי ההמלצה, יש לקבוע איסור שימוש במיטות שיזוף ע"י צעירים (פחות מ-18) וצעדים נוספים כגון חיוב המשתמש במיטות שיזוף לחתום על טופס הסכמה לסיכונים.

כמו כן, מוצע לחייב את היצרנים של מיטות שיזוף ונותני שירותים בתחום זה לנקוט בצעדי בטיחות. לדוגמא- כתיבת אזהרה בצורה בולטת וקריאה על התוויות של כל המוצרים והוספת דרישה ללחצן מצוקה לצורך הפסקת השימוש במקרה חירום.

חזור

 

רשימת מקורות

http://www.legislation.sa.gov.au/LZ/C/R/RADIATION%20PROTECTION%20AND%20CONTROL%20(NON-IONISING%20RADIATION)%20REGULATIONS%202013/CURRENT/2013.254.UN.PDF

http://www5.austlii.edu.au/au/legis/act/num_reg/rpuar2010129o2010622/s8.html

 

תאריך עדכון: 20.1.2020