mast1.jpg

שימוש בטלפונים סלולריים והפרעות שינה במתבגרים: זמינים מסביב לשעון

 בשנים האחרונות, במיוחד מאז כניסתם לשוק של הטלפונים החכמים, הפך השימוש בטלפונים סלולריים לכמעט בלתי פוסק. הצורך להיות זמינים בכל שעה ולהגיב מיידית למה שמתרחש בחוץ, מקשה על ניתוק מהמכשיר גם לפרקי זמן קצובים כמו זמן השינה.

יחד עם תזונה ופעילות גופנית, השינה הינה מרכיב חיוני בשמירה על הבריאות. מחקרים מראים כי מחסור בשינה פוגע במחזוריות השעון הביולוגי ומשבש את הפעילות המטבולית של הגוף. שינה חיונית לתפקוד מערכות שונות בגוף ובראשן מערכת העצבים. במהלך השינה מתרחשים במוח תהליכים הנחוצים ליצירת זיכרון ולאחרונה נצפה בעכברים כי הגוף מנצל את השינה גם לניקוי המוח מתוצרי פסולת נוירו-טוקסית (שעלולה לפגוע במערכת העצבים) שהצטברה בו במהלך היום. חוסר שינה פוגע ביכולת הלמידה והריכוז, משפיע על שינויים במצבי הרוח וגורם לתסמיני מתח וחרדה. אדם שלא ישן מספיק בלילה יהיה עייף יותר במהלך היום מה שישפיע על התנהגותו ותפקודו. שינה נחוצה גם לתפקוד מערכות נוספות בגוף כמו המערכת החיסונית והמערכת האנדוקרינית (הורמונלית).

     תמונת המחשה: נערה שוכבת במיטה ואוחזת בטלפון סלולרי

 

אצל ילדים ומתבגרים הנמצאים בשלב גדילה והתפתחות, השינה חיונית במיוחד. מחקרים שונים מראים כי מתבגרים זקוקים לכ-8.5 עד 10 שעות שינה בלילה אולם בפועל, ממוצע שעות השינה אצל רובם נמוך יותר וזאת במיוחד בימי לימודים. אחת הסיבות המרכזיות לדחיית זמן השינה ולמחסור בשעות שינה הוא השימוש בטכנולוגיות תקשורת כמו טלוויזיה, מחשב וטלפון סלולרי. במהלך העשור האחרון חלה עליה דרמטית בשימוש בטלפון סלולרי אצל בני הנוער: מכון המחקר Pew דיווח כי ב-2012 78% מבני הנוער בארצות הברית בגילאי 12 עד 17 החזיקו ברשותם מכשיר סלולרי לעומת 45% בשנת 2004. אחד מארבעה מתבגרים משתמש כיום במכשיר סלולרי חכם כאמצעי הראשי לגלישה באינטרנט והודעות טקסט הפכו להיות צורת התקשורת העיקרית בקרב בני נוער בגילאים אלה. על פי דיווחים אלה בן נוער ממוצע שולח כ-100 הודעות ביום ו-84% מבני הנוער ישנים כשהמכשיר הסלולרי נמצא איתם בחדר השינה.

 

מחקרים שונים בדקו את השפעת השימוש בטלפון הסלולרי על הרגלי השינה. הנחת החוקרים הייתה שהצורך של המתבגרים להיות זמינים ללא הפסקה, גם בשעות הלילה, עלול לפגוע במשך ואיכות השינה.

 

מחקר שפורסם בשנת 2014 בדק 454 נבדקים אמריקניים, בגילאים 12-20 (גיל ממוצע 15). המחקר מצא שיותר מחצי מהנבדקים (63%) לקחו איתם המכשיר לחדר השינה, 57% השאירו אותו דלוק בזמן השינה ולמעלה משליש (37%) שלחו הודעות טקסט לאחר שהלכו לישון. כמעט מחצית מהנבדקים (46%) השתמשו במכשיר כשעון מעורר לפחות פעמיים בשבוע, ו-8% מהם התעוררו מהודעת טקסט לאחר שהלכו לישון.

 

מחקר נוסף שפורסם בשנת 2011 ניתח כ-95,000 שאלונים שמולאו ע"י מתבגרים יפניים בגיל בי"ס תיכון בנושא הרגלי השימוש בטלפונים סלולריים. מחקר זה הראה כי קיים קשר בין שימוש בטלפונים סלולריים לאחר הליכה לישון לבין הפרעות שינה בקרב מתבגרים שהתבטא בזמן שינה קצר יותר, איכות שינה פחות טובה ותסמינים של אינסומיה (נדודי שינה).

 

במחקר נוסף, שהתבסס על 236 שאלונים ויומני שינה שמולאו במשך שבוע ע"י סטודנטים בקולג' אמריקני, נמצא כי מעל ל-40% מהסטודנטים ענו להודעות טקסט או לטלפונים לאחר שהלכו לישון. סטודנטים אלה דיווחו על איכות שינה נמוכה יותר בהשוואה לסטודנטים ששנתם לא הופרעה ע"י שימוש בטלפון סלולרי, וכן דיווחו יותר על סימפטומים של חרדה ודיכאון לרבות חוסר ריכוז, חוסר אנרגיה ועייפות במהלך היום.

 

במהלך ביצוע מחקרים אלה נתקלו החוקרים במספר אתגרים הקשורים לשיטות המחקר:

  • צורך להסתמך על תיעוד עצמי של הנבדקים בניסוי.
  • בידוד השפעת שימוש במכשיר טכנולוגי אחד (טלפון סלולרי) לעומת השפעה של מכשירים טכנולוגיים נוספים הנמצאים בשימוש באותה עת (מחשב, טלוויזיה).
  • בידוד שימוש של רכיב מסוים בטלפון הסלולרי (שליחת הודעת טקסט או דיבור) לעומת רכיב אחר (כמו האזנה פסיבית למוזיקה).

חברות שונות מפתחות לאחרונה כלים ניסויים ובכללן אפליקציות לטלפון הסלולרי שיאפשרו רישום אובייקטיבי של מאפיינים הקשורים לשינה ולשימוש במכשיר זה. יש לקוות שכלים אלה יאפשרו את הרחבת מסגרות המחקר ויביאו להבנה מעמיקה יותר של השפעת השימוש בטכנולוגיה על השינה.

 

   

 

השימוש בטלפונים סלולריים הוא עובדה קיימת. אין ספק שבעתיד טכנולוגיה זו תתפתח לשימושים נוספים הקשורים לשגרת חיינו. האחריות לשים לטכנולוגיה גבולות מוטלת עלינו, המשתמשים. אחת התופעות שראוי כי יושמו לה סייגים היא השימוש בטלפונים סלולריים בזמן שעות השינה במיוחד אצל ילדים ומתבגרים להם השינה חיונית עוד יותר. עם הורדת מתג האור בחדר השינה יש צורך גם להוריד את מתג הזמינות והחיבור למתרחש במקומות אחרים. אחרת, המשתמש בטלפון הסלולרי, הזמין מסביב לשעון, משלם מחיר הן בזמן ובאיכות השינה והן בחשיפה לקרינה בלתי מייננת הנפלטת מהמכשיר במידה והוא קרוב לגופו בזמן השינה.

 

 

רשימת מקורות:

תאריך עדכון: 14.9.14